Boszkowo - Letnisko, ul. Dworcowa 15
+48 65 537 11 00
recepcja@hotelsulkowski.pl

Konferencja – jak przygotować się do prezentacji?

Home > news > konferencje > Konferencja – jak przygotować się do prezentacji?

Konferencja – jak przygotować się do prezentacji?

Merytoryczne opracowanie tematu i przygotowanie materiałów dydaktycznych dla uczestników wykładów i prelekcji w czasie konferencji do dopiero połowa sukcesu, jaki może odnieść prezentacja.

Konferencja – jak przygotować się do prezentacji

Dopiero odpowiednia forma przedstawienia wiedzy pozwala na efektywne przekazanie wiedzy odbiorcom. Jak zatem przygotować się do takiego wystąpienia, by przebiegło sprawnie i w sposób zachęcający uczestników spotkania do czynnego uczestnictwa w rozmowach po wykładzie?
[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]

Jak przygotować się do prezentacji?

Najważniejsza jest oczywiście płynna prezentacja tematu, ciekawe pomoce dydaktyczne oraz sposób mówienia. Oto kilka sposobów, które w znaczny sposób ułatwią przygotowanie się do prezentacji dla szerszej publiczności.

Notatki są potrzebne

jak przygotować sie na konferencja notatki
W czasie, gdy opracowywane są materiały potrzebne do konferencji warto przygotować dla siebie skrócone notatki. W końcu mało, kto zapamięta materiał przeznaczony na godzinny wykład, a dzięki takim notatkom unikniemy niezręcznych przerw czy błędów w wypowiedziach. Przygotowując takie notatki warto zwrócić uwagę na to by były one jednostronne. Pozwoli to uniknąć zbędnego szeleszczenia, ale i zastanawiania się nad tym, czy dana kartka była już przewracana na drugą stronę.

Próbna prezentacja

konferencja jak przygotować się - próbna prezentacja
Przed wystąpieniem dla szerszej publiczności warto kilka razy przećwiczyć tekst prezentacji. Jedna „generalna” próba może mieć formę wystąpienia przed rodziną i znajomymi. Takie rozwiązanie nie tylko ośmieli nas, ale i pomoże ustalić, czy faktycznie zmieścimy się w czasie z całą przygotowaną treścią. Można poprosić członków takiej „publiczności”, aby zadawali pytania w trakcie próby. Wystąpienie przed osobami, które znamy sprawi, że później będziemy czuć się o wiele pewniej przed obcymi. Na taką próbę dobrze jest też ubrać strój, w którym planujemy wystąpić na konferencji. Ocenimy wówczas czy jest wygodny i sprawdzi się w czasie gestykulacji bądź chodzenia po auli.

Jedną z prób można wykonać przed lustrem. W ten sposób sprawdzimy, czy nasza gestykulacja nie jest zbyt ekspresyjna, a także to jak wygląda mimika w czasie wypowiedzi.
Warto pamiętać o tym, że w czasie prezentacji ciało powinno być wyprostowane. Ręce najlepiej trzymać za sobą lub przed sobą – palce najlepiej, aby były splecione. Najważniejsze jest to, aby nigdy nie chować rąk do kieszeni lub krzyżować ich, gdyż taki gest tworzy barierę między prelegentem a słuchaczem.

Sala konferencyjna

Konferencja - przygotowania sala jak przygotowac sie do prezentacji - hotel sułkowski
Bardzo ważne w całej prezentacji jest to, aby przebiegła ona możliwie sprawnie. Dlatego warto zapoznać się z salą wykładową – sprawdzić czy wszystko działa i ustawić sprzęty. Pozwoli to uniknąć niemiłych niespodzianek w czasie wykładu. Co więcej – warto zapoznać się również z obsługa sprzętu multimedialnego – tak, by podzczas wystąpienia sprzęt nam pomagał, a nie był naszym wrogiem (a sprzęt lubi czasami sprawiać psikusy* – nawet na konferencjach dużych międzynarodowych firm…)

Podsumowanie

W czasie publicznego wystąpienia na konferencji musimy mówić w sposób zrozumiały i wyraźny. Nie musimy uczyć się wszystkiego na pamięć, ale też nie możemy przez cały wykład czytać z kartek, gdyż to sprawi wrażenie braku profesjonalizmu i braku szacunku do odbiorców. Pamiętać też trzeba o zachowaniu odpowiedniej postawy i gestykulacji podkreślającej konkretną wypowiedź. Wówczas na pewno przyciągniemy uwagę odbiorcy, a nasze słowa zostaną zapamiętane.

Konferencja – jak przygotować się do prezentacji – zobacz naszą ofertę: http://www.hotelsulkowski.pl/konferencja


*https://www.youtube.com/watch?v=jMToNsCyFQU

pliki cookie informacje