Merytoryczne opracowanie tematu i przygotowanie materiałów dydaktycznych dla uczestników wykładów i prelekcji w czasie konferencji do dopiero połowa sukcesu, jaki może odnieść prezentacja.
Dopiero odpowiednia forma przedstawienia wiedzy pozwala na efektywne przekazanie wiedzy odbiorcom. Jak zatem przygotować się do takiego wystąpienia, by przebiegło sprawnie i w sposób zachęcający uczestników spotkania do czynnego uczestnictwa w rozmowach po wykładzie?
[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]
Jak przygotować się do prezentacji?
Najważniejsza jest oczywiście płynna prezentacja tematu, ciekawe pomoce dydaktyczne oraz sposób mówienia. Oto kilka sposobów, które w znaczny sposób ułatwią przygotowanie się do prezentacji dla szerszej publiczności.
Notatki są potrzebne
W czasie, gdy opracowywane są materiały potrzebne do konferencji warto przygotować dla siebie skrócone notatki. W końcu mało, kto zapamięta materiał przeznaczony na godzinny wykład, a dzięki takim notatkom unikniemy niezręcznych przerw czy błędów w wypowiedziach. Przygotowując takie notatki warto zwrócić uwagę na to by były one jednostronne. Pozwoli to uniknąć zbędnego szeleszczenia, ale i zastanawiania się nad tym, czy dana kartka była już przewracana na drugą stronę.
Próbna prezentacja
Przed wystąpieniem dla szerszej publiczności warto kilka razy przećwiczyć tekst prezentacji. Jedna „generalna” próba może mieć formę wystąpienia przed rodziną i znajomymi. Takie rozwiązanie nie tylko ośmieli nas, ale i pomoże ustalić, czy faktycznie zmieścimy się w czasie z całą przygotowaną treścią. Można poprosić członków takiej „publiczności”, aby zadawali pytania w trakcie próby. Wystąpienie przed osobami, które znamy sprawi, że później będziemy czuć się o wiele pewniej przed obcymi. Na taką próbę dobrze jest też ubrać strój, w którym planujemy wystąpić na konferencji. Ocenimy wówczas czy jest wygodny i sprawdzi się w czasie gestykulacji bądź chodzenia po auli.
Warto pamiętać o tym, że w czasie prezentacji ciało powinno być wyprostowane. Ręce najlepiej trzymać za sobą lub przed sobą – palce najlepiej, aby były splecione. Najważniejsze jest to, aby nigdy nie chować rąk do kieszeni lub krzyżować ich, gdyż taki gest tworzy barierę między prelegentem a słuchaczem.
Sala konferencyjna
Bardzo ważne w całej prezentacji jest to, aby przebiegła ona możliwie sprawnie. Dlatego warto zapoznać się z salą wykładową – sprawdzić czy wszystko działa i ustawić sprzęty. Pozwoli to uniknąć niemiłych niespodzianek w czasie wykładu. Co więcej – warto zapoznać się również z obsługa sprzętu multimedialnego – tak, by podzczas wystąpienia sprzęt nam pomagał, a nie był naszym wrogiem (a sprzęt lubi czasami sprawiać psikusy* – nawet na konferencjach dużych międzynarodowych firm…)
Podsumowanie
W czasie publicznego wystąpienia na konferencji musimy mówić w sposób zrozumiały i wyraźny. Nie musimy uczyć się wszystkiego na pamięć, ale też nie możemy przez cały wykład czytać z kartek, gdyż to sprawi wrażenie braku profesjonalizmu i braku szacunku do odbiorców. Pamiętać też trzeba o zachowaniu odpowiedniej postawy i gestykulacji podkreślającej konkretną wypowiedź. Wówczas na pewno przyciągniemy uwagę odbiorcy, a nasze słowa zostaną zapamiętane.
Konferencja – jak przygotować się do prezentacji – zobacz naszą ofertę: http://www.hotelsulkowski.pl/konferencja
*https://www.youtube.com/watch?v=jMToNsCyFQU