Boszkowo - Letnisko, ul. Dworcowa 15
+48 65 537 11 00
recepcja@hotelsulkowski.pl

Sala weselna

Home > news > wesela > Sala weselna

Sala weselna w dzisiejszych czasach wybierana jest z uwzględnieniem wielu aspektów, z których najważniejszy jest klimat tego miejsca.

sala weselna

W końcu to tam wspólnie z zaproszonymi gośćmi, a więc rodziną i przyjaciółmi, państwo młodzi świętują ten najważniejszy w ich życiu dzień. To tam dzielą się swoją radością, obdarowują najbliższych najcenniejszym prezentem, jaki można w życiu otrzymać – a więc szczęściem. Przy okazji, oczywiście, wznosząc toasty, ucztując i tańcząc przy dźwiękach weselnej muzyki do białego rana.

Skąd tak ogromne znaczenie sali weselnej?

Oczywiście, z tradycji. Podobnie jak wiele innych rytuałów ślubnych – błogosławieństwo rodziców, oczepiny, tłuczenie szkła, powitanie chlebem i solą, tak i sala weselna – miejsce zabawy po ślubie wpisuje się w długą historię tego obrzędu, sięgającą nawet kilku tysięcy lat wstecz.

Sala weselna – pan i panna młoda, jak to bywało…

Najważniejszym założeniem ślubu od zawsze jest wydanie panny młodej za mąż. Dawniej wyboru tego dokonywał ojciec panny młodej i to również on był głównym organizatorem uroczystości. To w jego domu odbywało się wesele, a jeśli goście nie mieścili się w przybytku, do zabawy wykorzystywano inne budynki w gospodarstwie, np. stodołę. W dawnych plemionach starożytnych (między innymi w Wizygotów, Galów oraz Iberów), zabawa weselna zawsze kojarzona była z rodzinnym domem panny młodej. Do dziś na wielu wsiach na Podlasiu podtrzymuje się tradycję świętowania tego dnia właśnie w domu panny młodej. Zwyczaj urządzania wesela w wynajętych salach restauracyjnych czy hotelowych pojawił się dopiero w XIX wieku, kiedy bogata arystokracja chciała podkreślić ważność tego wydarzenia, wynajmując specjalną salę. Pamiętajmy, że huczne, bogate wesele to symbol przyszłego życia w dostatku.

Wystrój i aranżacja sali weselnej

Niepowtarzalny klimat sali weselnej tworzą nie tylko ludzie czy zapach unoszących się w niej potraw, ale też ona sama – jej wystrój, wielkość i położenie. Z pewnością każdy, kto choć raz bawił się na weselu wie, jak ogromne znaczenie dla tego dnia ma wybór właściwej sali weselnej. Aranżacja musi odpowiadać zarówno usposobieniu państwa młodych, jak i pasować do całego charakteru zabawy weselnej. Pamiętajmy, że będzie to nie tylko miejsce spożywania weselnych potraw, ale pomieszczenie na kilkugodzinną zabawę i tańce. Dlatego też wielkość sali powinna pomieścić gości, stoły i oczywiście tancerzy podrygujących do melodii granej przez zespół. Lokalizacja to równie istotny element wybierania sali weselnej, bowiem znaczenie ma jej bliskość od kościoła, domu młodych, a także zaplecze hotelowe, jakie oferuje, by ewentualnie przyjąć tam naszych gości z daleka. Decydując się na wybór sali weselnej, powinniśmy pamiętać o wszystkich tych aspektach, ponieważ ich obecność to już duża gwarancja udanej zabawy weselnej.

Wybór sali wpisuje się w wielomiesięczne, a nawet wieloletnie przygotowania i bardzo często to właśnie dostępność naszego wymarzonego na ten dzień lokalu ustala ostateczną datę ślubu. Często młodzi gotowi są czekać wiele miesięcy, by móc w tym szczególnym dniu bawić się właśnie w tej wybranej sali weselnej.

Dodatkowe informacje na temat sal weselnych,organizacji wesel:

Sala weselna i wesele: http://www.hotelsulkowski.pl/wesela/sale-weselne

SUŁKOWSKI HOTEL – wypoczynek, konferencje, wesela

Boszkowo-Letnisko, ul. Dworcowa 15, 64-140 Włoszakowice

T +48 65 537 11 00, M +48 728 397 807 FAX +48 65 537 15 87

recepcja@hotelsulkowski.pl

pliki cookie informacje