Boszkowo - Letnisko, ul. Dworcowa 15
+48 65 537 11 00
recepcja@hotelsulkowski.pl

Sala weselna – moda biesiadna w Polsce na przestrzeni lat

Home > news > wesela > Sala weselna – moda biesiadna w Polsce na przestrzeni lat

Sala weselna – moda biesiadna w Polsce na przestrzeni lat

Ceremoniał zaślubin znany jest nam od wielu wieków. W zależności od regionu i kraju przybierał on różne formy. W pewnym miejscach miał charakter bardzo formalny – dwie rodziny „umawiały się” co do zawarcia związku małżeńskiego, ewentualnie finalizując wszystko winem. W naszym kraju odbywało się to zgoła inaczej. Ślub pozbawiony hucznej zabawy uznawany był bowiem za nieważny.

sala weselna

Słowiański obowiązek odpowiedniego uczczenia małżeństwa dotyczył przygotowania zabaw, obowiązkowej hucznej zabawy – bez której wesele uważano za nieważne i wyboru miejsca zgromadzenia. To właśnie sala weselna była najważniejsza. W jaki sposób kształtowała się na przestrzeni wieków?

Sala weselna – moc prestiżu

Oczywiście jej wygląd nierozerwalnie związany był z posiadanym majątkiem. Zamożna polska szlachta nie szczędziła w tym względzie środków. Ci najbogatsi i najwyżej postawieni organizowali wesela w salach zamkowych, wśród błysku drogocennych przedmiotów. Oczywiście taka uroczystość przyciągała tłumy gości, toteż sama sala weselna często składała się z kilku sal i pomieszczeń pomocniczych. Nieco mniej zamożni szlachcice wynajmowali natomiast zazwyczaj karczmę, gdzie można było biesiadować do samego rana (a nawet dłużej). Wśród uboższej warstwy społeczeństwa mocno zakorzeniony był zwyczaj organizowania zabaw weselnych w domach, gdzie panowała rodzinna atmosfera, rodzinne waśnie i wcale nie mniej huczna zabawa niźli na zamkach.

Bo w domu było najlepiej

Zazwyczaj salą weselną był dom panny młodej. Za każdym razem przechodził on prawdziwą rewolucję – na zewnętrz i w środku wieszano różne dekoracje, stoły zaś przyozdabiano obrusami i kwiatami, które do dziś pełnią ważną rolę. Jeżeli kącik panny młodej nie był wystarczająco duży, by pomieścić wszystkich gości, korzystano z domów sąsiadów. Pełniły one role stancji, w której to organizowane były zabawy i tańce weselne.

Nieodłącznym elementem wystroju sal weselnych był jeden, wspólny stół, przy którym biesiadowali wszyscy goście. Siadali oni tam, gdzie chcieli – nie funkcjonował bowiem sztywny podział związany z obsadą miejsc. Sala weselna musiała być sporych rozmiarów, ponieważ na wesele najczęściej zapraszano całą wieś. Z tego też powodu część zabaw odbywała się przed domem.

To właśnie podwórze, pole bądź klepisko pełniło rolę sali weselnej wśród biednego chłopstwa. W dalszym jednak ciągu panowała bardzo pozytywna atmosfera. Nawet najmniejszy kawałek terenu był w jakiś sposób udekorowany.

Tradycja wesel podwójnych

Zwyczaj organizowania wesel w domach utrzymywał się przez bardzo długi czas. Szczególnie interesujące pod tym względem wydają się być lata 60. XX wieku. Wtedy to bowiem dominowały wesela podwójne.

Rozpoczynały się one bowiem w domu panny młodej, natomiast po paru godzinach (zwykle w okolicach godziny 19:00), przemieszczano się do pana młodego. Tam też odbywała się główna część zabawy. Sam wystrój i kwestie organizacyjne nieco się zmieniły. Jedzono i pito w domu, orkiestra swoje pieśni wygrywała zaś w tak zwanym domu przechodnim. Była to zazwyczaj stodoła lub inny budynek rodzinny. To tam bawiono się i tańczono. Do domu przechodniego mogli przyjść wszyscy – nawet osoby niezaproszone.

Sale weselne czasy obecne

Namiastka dzisiejszych sal weselnych zaczęła kształtować się w Polsce na przełomie lat 70. i 80. Rolę oddzielnych budynków odgrywały garaże i stodoły. To tam goście spędzali większość czasu podczas zabawy. Zamożniejsi Polacy wybierali remizy bądź szkoły. Organizacja wesela powoli zaczęła przypominać to wszystko, z czym mamy do czynienia obecnie.

Lata 90 dwudziestego wieku to już prawdziwy urodzaj dedykowanych sal weselnych. Miejsce szop i remiz zajęły specjalnie przygotowane pomieszczenia, które obsługiwane były przez sztab ludzi. Wraz z rozwojem rynku, biznes ten przejęły restauracje i lokale usługowe. Wszystko to doprowadziło do dzisiejszego stanu, w ramach którego wesela są wspaniałymi wydarzeniami.

Sala weselna w Polsce to historia i tradycja

Sala weselna ma niezwykle bogatą historię. Wraz z rozwojem naszego kraju, również te pomieszczenia przeżywały prawdziwe metamorfozy. Dzięki temu obecnie możemy się weselić w prawdziwie luksusowych warunkach.

Sale weselne w Hotelu Sułkowski – jeśli macie Państwo pytania – prosimy o kontakt…

SUŁKOWSKI HOTEL – wypoczynek, konferencje, wesela
Boszkowo-Letnisko, ul. Dworcowa 15, 64-140 Włoszakowice
T +48 65 537 11 00, M +48 728 397 807 FAX +48 65 537 15 87
recepcja@hotelsulkowski.pl

pliki cookie informacje